Self-driving robotaxis are taking off in China

Self-driving robotaxis are taking off in China

Dünya yıllardır tamamen otonom arabalara doğru ilerliyor. Çin’de bir şirket bunu gerçeğe dönüştürmeye daha da yaklaştı.

Shenzhen sakinleri bu haftadan itibaren yollarda gerçekten sürücüsüz arabalar görecekler. Alibaba, MediaTek ve Shanghai Motors tarafından desteklenen dört yıllık bir başlangıç ​​olan AutoX, Shenzhen şehir merkezinde 25 insansız araçtan oluşan bir filoyu konuşlandırıyor ve Çin’deki herhangi bir otonom sürüş otomobili, kamuya açık yollarda güvenlik sürücüleri veya uzaktan operatörler olmadan yapılan testleri ilk kez işaret ediyor. .

Shenzhen, sürücüsüz otomobillerle ilgili mevzuatta çok hızlı ilerleme kaydediyor. Çin, akıllı sürüş endüstrisini ABD ile aynı seviyeye getirmek istiyor Shenzhen’den Şangay’a şehirler, yasal engelleri aşarak, sübvansiyonlar sağlayarak ve 5G altyapısı kurarak otonom sürüşe yeni başlayanları çekmek için rekabet ediyor.

AutoX, 2016 yılında Princeton’da halen “Profesör X” olarak anılmayı seven eski bir öğretim görevlisi olan Xiao tarafından kuruldu. Shenzhen merkezli firma, kendi kendine giden arabalara giren teknolojiyi üretmeye odaklanıyor ve robot eksenini geliştirmek ve yaymak için Fiat Chrysler gibi büyük otomobil üreticileriyle ortaklık yapıyor.

AutoX, Şangay ve Wuhan dahil olmak üzere beş Çin şehrinde zaten 100’den fazla robotaksiye sahip. Önümüzdeki yıl 10’dan fazla yerel şehre erişimini ikiye katlamayı hedefliyor. Şirketin diğer pazarlarda insanları direksiyonun arkasından çekip çekemeyeceği, yerel düzenleyicilere bağlıdır.

Çinli teknoloji devi Baidu (BIDU) da Pekin’in belirli bölgelerinde robotaxi hizmetini herkesin deneyebileceğini açıkladı. Bu programların her ikisi de özel güvenlik sürücüleri gerektirir (http://www.apollo.auto/robotaxi/index.html )

 

Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/12/03/tech/autox-robotaxi-china-intl-hnk/index.html