Lojistik Teknoloji şirketi Blackbuck yeni turda 12.5 Milyon Dolarlık Fon Aldı

Lojistik Teknoloji şirketi Blackbuck yeni turda 12.5 Milyon Dolarlık Fon Aldı

Firmalar arası teknolojiye elverişli lojistik şirketi olan Blackbuck’ı işleten Zinka Lojistik Çözümleri Pvt Ltd, mevcut yatırımcılarından Rs 87,02 Crore (Cari döviz kuruyla $12.43M) yatırım aldı.

Şirketin kayıt memurlarının verilerine göre mevcut yatırımcı Sand Capital, Rs 50,78 Crore (mevcut oranlarla $7,25M) teklifle önde gözükürken, IFC (International Finance Cooperation) geri kalan miktarı üstlendi.

Bu yıl ekim ayında, bu lojisitk firması yeni bir yatırımcı olan Sequioa Capital tarafından 202,96 Crore ($27,4M) yatırım aldı. Mevcut yatırımcılar Sands Capital ve Accel firmaları da para yatırmıştı.

Tech Circle firmasının yaptığı hesaplamalar gösteriyor ki yeni yatırımlarla birlikte Blackbuck firmasının değeri yaklaşık $202M- $207M arasında gösteriliyor.

Bu son fonlama uygulamasının daha büyük yatırımlar için bir egzersiz olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Blackbuck firmasına raporlamanın bu aşamasında herhangi bir açıklama yapmaması adına e-mailler gönderildi.

Geçtiğimiz ay, The Economic Times Blackbuck firmasının Softbank ve Naspers dahil olmak üzere, $150M- $250M yeni bir yatırım almak ve potansiyel yatırımcıları çekmek adına görüşmeler yaptığını belirtti.

Blackbuck

Girişim 2015 yılında ITT-Kharagpur mezunları Rajesh Yabaji, Chanakya Hridaya ve Ramasubramaniam B tarafından kuruldu. Firma uzun mesafe kamyon taşıyıcılarına firmadan firmaya lojistik çözümleri sunuyor. Tedarikçilerle kamyoncuları birbirine bağlayıp online pazarda şehirler arası bir nakliye zinciri işletiyor.

Şu anda ülkede 1000 farklı konumda var olan Blackbuck, ağında 200.000’den fazla kamyoncu ve 8.500’den fazla tedarikçi bulunduruyor.

Asian Parts, Unilever, Coke, Britannia, Godrej, Marico, Jyothy Laboratuvarları ve EID Parry firmalarını en büyük müşterileri olarak sayıyor.

3 yıllık bu girişim lojistik-teknoloji alanında iyi yatırım almış girişimlerden birisidir. Son yatırımlarla birlikte harici yatırımlarını yaklaşık $140M seviyesine getirdi.

FY18 geliri arttı, kayıplar arttı

2017-2018 mali yılında Blackbuck, daha yüksek harcamalar nedeniyle kayıplarının artmasına rağmen faaliyet geliri yaklaşık %58 arttını gördü.

Firmanın RoC ile ilişik finansal açıklamalarına göre geçen sene Rs 563.55 Crore olan gelirlerin artış göstererek bu sene Rs 888.76 Crore olduğunu açıkladı. Firmanın operasyon gelirleri uzun mesafe lojistik taşımacılığı servislerine dayanıyor.

Geçen sene RS 653,34 Crore seviyelerinde olan net kayıplar bu sene 1.016,71 seviyelerine çıktı.

Firmanın geçen sene Rs 653,34 Crore seviyelerinde olan brüt giderleri bu yıl %55 artarak Rs 1.018,61 Crore seviyelerine çıktı. Bu artışın sebebi Rs 940,18 Crore seviyelerinde olan diğer giderlerin artışına bağlanabilir. Burada %93’lük kısmı oluşturan yaklaşık Rs 880,03 Crore seviyelerinde olan nakliye giderleri de dahildir. 2017’de diğer giderler 606,84 seviyelerindeydi.

Blackbuck firmasına son finansal performansı hakkında yorumlar alabilmek adına e-mailler gönderildi ancak alınan rapora göre sonuçsuz kaldı.

Boşlukta Uğraşan

Bu haftanın başlarında, lojistik alanındaki iyi finanse edilen bir başka oyuncu olan Delhivery, Mart 2018’e kadarki dönemde operasyon gelirlerinde %38’lik bir artış olduğunu bildirdi.

Tech Circle’ın hazırladığı rapora göre, şehir içi teknoloji bazlı lojistik pazarı teslimatları yapan LetsTransport Seri B zamanıonda kümelenmiş Çinli Fosun International ve stratejik firma Bertelsmann Hindistan Yatırımcıları tarafından Rs 100 Crore (yaklaşık $13,5M) değerinde yatırım aldı.

Bu ayın başlarında, teknoloji bazlı lojistik girişimi olan Freightwalla, Kae Capital ve San-Francisco bazlı Tekton Yatırımdan miktarı açıklanmayan yatırım aldı.

Kasım ayında, SaaS içinde olan lojisitk yönetim firması FarEye, nesnelerin interneti bazlı nakliye ve lojisitk firması olan Dipper tarafından açıklanmayan bir yatırım aldı.

Pune’da yer alan lojistik girişim firması olan ElasticRun, Northwest Yatırım Partnerleri ve Kalaari Capital firmaları tarafından Rs 60 Crore ($8M) yatırım aldı.

Eylül ayında VCCircle raporlarına göre Delhivery, backburner’da halka açık teklifler sunarak yeni başlangıçlar yapma amacında.