E-Ticaret Pazaryerleri, Konum-Tabanlı Uygulamalar Ve Akıllı Algoritmalarla Desteklenen Yeni Nesil Dijital Platformlara Dönüşüyor.

E-Ticaret Pazaryerleri, Konum-Tabanlı Uygulamalar Ve Akıllı Algoritmalarla Desteklenen Yeni Nesil Dijital Platformlara Dönüşüyor.

Artık müşteriler her şeyi konum-tabanlı, gerçek zamanlı, anlık ve tam kendine göre dikilmiş istiyor; talep, konum ve zaman, yapay zekayla birleşerek yeni nesil pazaryerlerini doğuruyor.

2020 yılı itibariyle Dünya perakende ticaretinin yaklaşık %18’i e-ticarete dönüşmüş durumda. E-Ticaret hacmi 4 trilyon USD’ı aştı. Her yıl ortalama %15’in üzerinde büyüyen e-ticaret pazarı göz kamaştırıyor. Ödeme sistemleri de hızla cebe dönüyor. Muhtemelen birkaç yıl içinde bildiğimiz anlamdaki pos cihazları ve plastik kartlar çöp olacak. 2040’ta toplam ticaretin içinde ödemenin %95’inin online olması bekleniyor.

Akıllı telefonlar ve aplikasyonlar ticaretimizin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Günümüzde kişiselleştirilmiş alışverişin farkı yaratan en kritik unsurlarından birisi olan konum-tabanlı teknolojiler dijital pazaryeri modellerinde daha çok ön plana çıkmaya başladı.

Phone in the dark

UBER ve AirBnb’nin öncülüğünü yaptığı konum-tabanlı Pazaryeri uygulamaları hızla yaygınlaşıyor. “UBERLEŞME” olarak adlandırılan bu yeni tip hizmet sunma şekli her alanda kendini gösteriyor. Ulaştırmasından lojistik yönetimine, yardımcı hizmetlerden teknik servislere, insan kaynakları tedarikinden yiyecek-içecek hizmetlerine, ikinci el satıştan freelanse hizmetlere, emlak aramaktan çilingir bakmaya  aklınıza gelen her şey konum-tabanlı uygulamalara dönüşecek.

Günümüzde hizmetin konum-tabanlı arz ve talebi çok önemli bir kişiselleştirme kriteri olarak ön plana çıkıyor.

TIRPORT (www.tirport.com ) adlı dijital pazaryeri uygulamasıyla Türkiye’de lojistik yönetimini uçtan dijitalleştiren, bu alanda Türkiye’de ve bölgede öncü konumuna yerleşen AB PLUS, sahip olduğu konum-tabanlı know how ve iş zekalarını diğer sektörlerde ürünlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 2020 yılı içinde gıda, insan kaynakları ve hizmet servisleri alanlarında yepyeni uygulamalar ile pazarda farkı yaratacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.