Akıllı Drone’lar Artık Gökdelen Camlarını Temizliyor

Akıllı Drone’lar Artık Gökdelen Camlarını Temizliyor

Geçtiğimiz yüzyılın başlarından itibaren inşa edilmeye başlayan gökdelenler, modern şehirlerin yüzlerce metrelik dikey anıtları haline geldi. Amerikan rüyasının temsilcisi olan New York ile başlayan bu akım dev Çin şehirlerinin yaratılmasına da esin kaynağı oldu.

Muhteşem görüntüleri destekleyen dış cephelerdeki camların temizliği ise gökdelenlerin tarihi kadar köklü bir problem olarak karşımıza çıkmıştır. Milyonlarca dolarlık yatırımlarla gökdelenlerin tepesinden asılan asansörlü vinç sistemleriyle, insan yoluyla temizlik yapılmaya çalışılmaktadır.  Yaklaşık 100 yıldır camlardan asılan insanlar temizlik yapıyorlar, dünyanın en pahalı temizliği.

Cam temizliği tarihi ise hiç değişmedi. İki önemli unsuru var: İnsan gücü ve bildiğiniz amonyaklı su. Bir evin camları da dünyanın en yüksek gökdeleninin camları da aynı yöntemle temizleniyor. Yerçekimi, kuvvetli rüzgarlar, yerden yüzlerce metre yukarıda çalışmak başlı başına risklerle dolu.

Son on yıldır gittikçe artan bir oranda hayatımızın bir parçası olan drone’lar karşımıza yepyeni bir görev ile çıkıyor:

Gökdelen Cam Temizliği

Artık gökdelen temizliğini akılı drone’lar yapıyor. O kadar gelişmiş teknolojiler var ki insanın aklı duruyor neredeyse. Bir van tip araçtan kalkan drone’lar önce temizliği yapılacak gökdelenin etrafında uçarak binanın 3D dijital haritasını çıkarıyor, iş planını yapıyor. Ardından aynı araçtan çıkan bir grup drone binayı muhteşem bir organizasyon ve uyumla temizlemeye başlıyor. Temizlik malzemesi bitince veya fırçalar kirlenince van’a dönüp ikmal yapıyor. Sonra devam… 7724

Teknoloji hayatımıza daha çok dokunmaya devam edecek…